آموزش نصب و راه اندازی سرور VOIP قسمت دوم

آموزش نصب و راه اندازی سرور VOIP قسمت دوم

1394/6/22

نام نویسنده مهندس صالحی

آموزش نصب و راه اندازی سرور VOIP قسمت دوم

مرحله ي دوم، پيكر بندي اوليه 

در اين بخش قصد داريم يك تلفن نرم افزاري را در داخل سيستم رجيستر كنيم تا امكان تماس به واسطه ي آن ميسر گردد. مجموعه ي elastix جهت پيكربندي داراي يك واسط وب مي باشد كه همانند واسط Free PBX طراحي گرديده. براي اتصال به اين واسط آدرس IP سيستم تلفني خود را در مرورگر وب وارد نموده. توجه داشته باشيد قبل از هر چيز از پيكربندي صحيح درگاه شبكه رايانه خود مطمئن شويد.

در هنگام اتصال پيامي مبني بر خطا در Certificate نمايش داده مي شود براي عبور از اين مرحله گزينه ي Continue to this web site را انتخاب نماييد. در مرورگر Firefox نيز با انتخاب گزينه ي I Understand Risk اين مرحله را پشت سر بگذاريد.

پس از آن با وارد نمودن نام كاربري admin و رمز عبوري كه در تنظيمات پس از نصب وارد نموديد مي توانيد به سيستم دسترسي داشته باشيد.

2014-05-29_01-38-36 copy

در صفحه ي نخست مشخصات و ضعيتي كلي از سيستم را مشاهده مي نماييد. جهت ورود به بخش مربوط به سيستم تلفني بر روي تب PBX كليك نماييد

2014-05-29_01-38-36

در اين قسمت ما قصد داريم يك داخلي از نوع SIP ايجاد نماييم. پس از ليست Generic SIP Device را انتخاب نموده و كليد Submit را مي فشاريم. در فرم نمايان شده پر نمودن تمام فيلدها الزامي نيست و ما تنها به فيلدهاي مورد نياز اوليه اشاره مي نماييم. ما قصد داريم داخل با شماره 100 ايجاد نماييم.

1. فيلد User Extension كه معادل شماره داخلي مي باشد و ما آن را 100 قرار مي دهيم. 2. فيلد Display Name كه يك نام اختياري براي داخلي مورد نظر مي باشد شما مي توانيد نام مورد نظر خود يا شماره

داخلي را وارد نماييد. 3. گزينه ي Call waiting اين گزنه اختياري مي باشد و جزء سرويس هاي ويژه مي باشد با فعال نمودن آن امكان پشت

خطي براي داخلي مورد نظر فعال مي گردد.
4. فيلد secret اين فيلد رمز مورد نياز جهت رجيستر شدن تلفن در مركز تلفني مي باشد كه جهت امنيت شماره ها

تعريف مي گردد شما جهت سهولت مي توانيد آن را همان مقدار شماره داخلي قرار دهيد.
5. فيلد dtmfmode اين فيلد مشخص كننده ي نوع ارسال كدهاي DTMF از گوشي به مركز مي باشد. جهت سهولت كار

و عدم نياز به شناسايي الگوي مورد استفاده اين فيلد را برابر auto قرار دهيد.
در انتها كليد Submit را انتخاب نماييد تا تغييرات ذخيره گردند.

2014-05-29_01-42-40

جهت اعمال تغييرات ذخيره شده در انتها بر روي نوار ظاهر شده در بالاي صفحه با عنوان Apply Configurations كليك نماييد.

 

2014-05-29_01-44-16

پس از آن مركز تلفني شما آماده استفاده جهت تست مي باشد. حال نوبت به رجيستر نمودن تلفن نرم افزاري در مركز تلفن و برقراري اولين ارتباط مي باشد.

پس از نصب نرم افزار X‐Lite آن را اجرا نموده و از منوي Softphone )بالا سمت چپ نرم افزار( گزينه ي Account Settings را انتخاب نماييد. در پنجره ي باز شده پارامترهاي زير را طبق مشخصات وارد نموده در مركز تلفني وارد نماييد.

1- User ID كه همان شماره داخلي مي باشد

2- Domain كه آدرس IP يا نام مركز تلفن مي باشد

3- Password رمز در نظر گرفته شده براي داخلي كه معادل با فيلد Secret در مركز تلفن مي باشد

4- Display Name نام اختياري در نظر گرفته شده براي نمايش

5- Authorization name كه در Elastix معادل همان شماره داخلي مي باشد

پس از انجام اين تغييرات كليد Ok را فشار دهيد

2014-05-29_01-47-31

در صورتي كه مشكلي در تنظيمات وجود نداشته باشد تلفن پيامي مبني بر رجيستر موفق نمايش داده و فعال مي گردد.

مرحلهي سوم، تست و شروع به كار 

جهت تست سيستم شما مي توانيد از كدهاي خاص در نظر گرفته شده براي اين كار استفاده نماييد. به طور مثال با شماره گيري كد 43* پس از پخش پيامي تماس وارد يك حالت اكو مي گردد و شما صحبت خود را خواهيد شنيد با اين تست شما مي توانيد مواردي همچون رجيستر صحيح، كيفيت صوت، عدم يكطرفه بودن صوت و مواردي از اين قبيل را برسي نماييد.

در مرحله ي ديگر شما مي توانيد داخلي هاي ديگر در سيستم ايجاد نماييد و با فعال نمودن آنها طبق الگو با شماره گيري داخلي آنها با آن ها مكالمه نماييد.

مرحلهي چهارم گسترش 

پس از اطمينان از عملكرد صحيح اكنون شما مي توانيد سيستم را با توجه به نياز خود پيكربندي نموده و از ساير قابليت هاي ويژه ي آن بهره ببريد. همچنين در صورت نياز شما مي توانيد ساير خطوط مخابراتي را با استفاده از ابزارهاي موجود با سيستم خود مرتبط نماييد تا در صورت نياز خط شهري را نيز آزاد نماييد و يا افراد با تماس به خطوط خود بتوانند به سيستم IP شما ارتباط داشته باشند و با شما مكالمه نمايند. اين بخش با توجه به نيازهاي متفاوت بسيار گسترده مي باشد لذا داراي الگويي ثابت نمي باشد.

مقالات مرتبط

تگ ها