استریسک چیست؟

استریسک چیست؟

1394/6/17

نام نویسنده امید صالحی

استریسک چیست؟

استریسک، این منبع ارتباطی محبوب جهانی و رایگان است، یک منبع نرم افزاری است که یک کامپیوتر عادی را به یک رابط صوتی با ویژگی های بالا و غنی تبدیل میکند. استریسک ایجاد و گسترش طیف گسترده ایی از درخواست های تلفنی و سرویس دهی را آسان میکند که شامل:  سانترال های مبتنی بر شبکه IP PBXs)، GatewaysVoIP)، مراکز تماس  ACDs، سیستم های تلفن گویا می باشد.

استریسک زیر نظر GNU به عنوان یک منبع آزاد شناخته شده ، مجوز عمومی همگانی (GPL)، دانلود از طریق استریسک رایگان است. استریسک پیشرو منبع آزاد تلفنی است و  اجتماع استریسک  به عنوان عامل کلیدی در رشد VoIPدارای رتبه شده است.

استریسک چه کاری انجام میدهد؟

استریسک شبیه یک مجموعه بنا کننده یا یک جعبه ی لگو برایکسانی که، درخواست های ایجاد ارتباط دارند؛ میباشد. به همین دلیل است که ما از آن به عنوان یک جعبه ابزار یا یک پایگاه پیشرفته یاد می کنیم. استریسک شامل همه ی اجزای ساختار مورد نیاز برای ایجاد یک سیستم سانترال (PBX)، یک سیستم تلفن گویا (IVR) یا هر نوعی از راه حل ارتباطی است.

استریسک asterisk استریسک asterisk قطعات در جعبه شامل اجزای زیر میباشد:

راه اندازها برای قراردادهای مختلف VoIP
راه اندازها برای کارت های ارتباطی PSTN و دستگاه ها
مسیر یابی و اداره تماس (Call Handling ) برای تماس های دریافتی
ارسال و مسیر یابی تماس های خارجی
مدیریت وظایف رسانه ایی (ضبط، اجرا، تولید صدا، غیره)
ضبط جزئیات تماس برای حسابرسی و صدور صورت حساب
Transcoding (تبدیل فرمت یک رسانه به دیگری) (همانند فرمت WAV به MP3 )
Protocol Conversion  (تبدیل یک قرارداد به دیگری) (همانند تغییر H323 به SIP )
ادغام پایگاه داده ها در جهت دسترسی به اطلاعات در پایگاه داده های (Database )
ادغام سرویس های وب برای دسترسی اطلاعات در جهت استفاده از قرارداد های استاندارد اینترنت
ارتباط یک تک شماره و یا گروهی از شماره ها به مقصد خاص
ضبط مکالمات و وظایف نظارتی
ایجاد تماس های برنامه ریزی شده به واسطه یک زبان برنامه ریزی مشخص برای پردازش تماس
مدیریت تماس های خارجی در هر برنامه ایی یا برنامه نویسی از طریق رابط های ورودی استریسک (AGI )
نحوه ی آگاهی از رویداد ها و ادغام تلفن از طریق کامپیوتر (CTI) یا (Computer Telephony Integration) توسط AMI)مدیریت ارتباط استریسک)

این ترکیب اجزا، به توسعه دهنده یه ایجاد کننده، این امکان را میدهد تا درخواست های فعال شدن صدا را ایجاد کند. معنی اصلی استریسک این است که هیچ محدودیت مشخصی برای آنچه میتواند در زمینه ارتباط های صوتی و تصویری داشته باشد، وجود ندارد. تنوع محصولات ساخته شده توسط سازندگان استریسک زیاد است، از سیستم های خیلی کوچک IP PBXتا سرور های حامل رسانه های عظیم را شامل میشود.

استریسک به عنوان یک PBX

استریسک میتواند به عنوان هسته یک سانترال تحت شبکه، تماس های کلیدی، مدیریت راه، ویژگی های وصل کردن تماس گیرنده ها با دنیای خارج از شبکه، خطوط آنالوگ (Analog(POTSو اتصالات دیجیتال ((PRI)T1/E1) تنظیم شود.

استریسک یک تنوع گسترده از سیستم های اجرایی را به تفضیل بیان میکندکه شامل: Linux، Mac OS X، Open BSD، free BSDو Sun Solarisو همه ویژگی های که شما از یک PBXانتظار دارید را ایجاد می کند که شامل ویژگی های سطح بالایی هستند که اغلب به پایان یا قیمت اختصاصی سطوح بالای PBXوابسته هستند. معماری استریسک  برای بالاترین سطح انعطاف پذیری  و پشتیبانی صدا بر روی شبکه در بسیاری از قرار دادها طراحی شده است و توانایی همکاری با تقریبأ همه ی استانداردهای مبتنی بر سخت افزارهای تلفنی که نسبتا ارزان تر هستند، مورد استفاده قرار می گیرند.

مقالات مرتبط

تگ ها