سيستم اتوماسيون ساختمان

سيستم اتوماسيون ساختمان

1393/12/17

نام نویسنده امید صالحی

 

 

 

هدف از سیستم اتوماسیون ساختمانی

معمولاً کنترل و مانیتورینگ تأسیسات مکانیکال، برقی، سیستم های امنیتی و ایمنی شامل فن کویل ها، پمپ ها، انواع سنسورها، دمپرها، عملگرها، سیستم های دسترسی (Access) ، سیستم روشنایی، سیستم های صوتی و تصویری و سیستم اعلام و اطفاء حریق می باشد.

شکل 1  : هرم اتوماسیون

شکل 1 ساختار لایه ای هرم اتوماسیون را نشان می دهد. در پایین ترین قسمت این هرم، لایه فیلد قراردارد که سنسورها و عملگرها در این لایه قرار دارند. در لایه دوم کنترلرها بصورت گسترده پخش شده اند، بطوریکه هر کنترلر وظیفه کنترل و مانیتورینگ تعدادی از ورودی ها و خروجی های لایه فیلد را دارد. ارتباط بین سنسورها و عملگرهای لایه فیلد با کنترل هایشان ممکن است از طریق باس (Field Bus)و یا از طریق آنالوگ صورت گیرد. لایه سوم، لایه Supervision  است که وظیفه نظارت بر اطلاعات بالادست کنترلرها و ایجاد سناریو بین فیلدهای گوناگون را بر عهده دارد. ارتباط بین کنترلرها و Workstationهای موجود در لایهSupervision  معمولاً از طریق باس میباشد. سطح Enterprise Resource Planningکه بالاترین سطح سیستم های اتوماسیون و در واقع سطح اطلاعات مدیریتی است در چند دهۀ اخیر، عدم هماهنگی و امکان تجمیع سازی میان محصولات کمپانی های گوناگون، مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. راه حل متداول این مشکل استفاده از گذرگاه است که البته به دلیل اینکه میبایستی از هر دو پروتکل اطلاعات دقیق و کاملی داشته باشیم، راه حلی گران و کند تلقی می شود. برای حل این مشکل در کشورهای گوناگون، آزمایشگاه هایی درست شده است تا این مهم را بررسی کنند. (برای مثال دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ).

شکل 2 ترکیب کلی یکی از این آزمایشگاه ها را نشان می دهد.

شکل  2

در این سیستم تمام زیرسیستم ها توسط یک Backboneاترنت تجمیع شده اند. برای مثال هنگامیکه سیستم اعلام حریق فعال می شود، سیستم HVACخاموش شده (و یا در وضعیت از پیش مشخص شده قرار می گیرد) و سیستم روشنایی در وضعیت اضطراری قرار میگیرد. در حالت کلی، دو راه حل عمده، برای این منظور وجود دارد: اول اینکه از یک پروتکل واحد، برای هر سه لایه اتوماسیون، استفاده شود که مؤسساتASHRAE (American Society of Heating Refrigeration Air conditioning)و ISOبر روی این موضوع کار می کنند.  برای مثال استاندارد ISO5_16484 که از آن بعنوان BACnet (Building Automation and Control network)یاد می شود، توسط مؤسسه ASHRAEارائه شده است. همچنین استاندارد 1_14908 ISO/IECکه از آن بعنوان Lon Worksیاد می شود و توسط مؤسسه Echelonتدوین شده است. دوم اینکه بجای تجمیع سازی در لایه های پایینی تجمیع را در لایه هایی بالایی انجام دهیم. بعنوان مثال در لایه مدیریت می توان از پروتکل OPC (OLE Process Control)استفاده کرد. این پروتکل بر روی نرم افزارهای لایه مدیریتی می نشیند و امکان برقراری ارتباط و تعریف سناریوهای مشترک بین این نرم افزارها را برقرار می سازد.

 

 

مقالات مرتبط

تگ ها