تفاوت دوربین های شبکه و آنالوگ

تفاوت دوربین های شبکه و آنالوگ

1393/5/19

نام نویسنده مهندس صالحی

 

به طور کلی سیستم های انتقال دیجیتال نسبت به سیستم های آنالوگ از توانایی های به مراتب بالاتری برخوردارند. حجم اطلاعات قابل انتقال در یک سیستم دیجیتال خیلی بیشتر است و سرعت این انتقال در سیستم های دیجیتال نیز عملاً با سیستم های آنالوگ قابل مقایسه نیست.
دلیل استفاده از اصطلاح دوربین شبکه، پروتکل ارتباطی و انتقال تصاویر در این نوع دوربین هاست. دوربین های شبکه دارای یک پورت خروجی از نوع LAN هستند که قابلیت اتصال به شبکه را داراست. شاید کمی عجیب به نظر بیاید ولی این دوربین ها در درون خود دارای یک سیستم عامل نیز هستند. زمانی که از سیستم عامل صحبت می شود الزاما به معنای چیزی شبیه به ویندوز نیست. سیستم عامل موجود در دوربین های شبکه یک سیستم عامل ساده است که وظیفه همسان سازی پروتکل های ارتباطی و انتقال اطلاعات در شبکه را بر عهده دارد.
 
مزایا و معایب دوربین های آنالوگ و شبکه
با توجه به پیشرفت های بدست آمده در مسیر ساخت دوربین های شبکه، این دوربین ها تقریبا از هر نظر نسبت به دوربین های آنالوگ دارای برتری هستند. تنها برتری اصلی دوربین های آنالوگ سادگی و ارزان بودن آنهاست. در زیر به برخی از این مزایا و معایب اشاره شده است:
 
دوربین های آنالوگ ساده هستند
 سادگی دوربین آنالوگ باعث شده تا تعداد بسیار زیادی از شرکت ها برای نصب این دوربین ها ترقیب شوند. و این باعث می شود که بیشتر شرکت های نصب کننده سیستم های مداربسته استفاده از این سیستم ها را به شما پسشنهاد کنند. این کار بیشتر به دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی در مورد دوربین های شبکه توسط این شرکت ها می شود.
 
دوربین های آنالوگ ارزان قیمت هستند
 همه ما می دانیم قیمت یک محصول می تواند چه تاثیری بر انتخاب آن داشته باشد. باید بدانید حتی ساده ترین و ارزان ترین دوربین شبکه از نظر هزینه با دوربین های آنالوگ قابل مقایسه نیستند.
 
دوربین های شبکه دارای تکنولوژی پیشرفته تری هستند
 تکونولوژی هر محصول دارای یک طول عمر است. به ویژه در زمینه تجهیزات الکترونیکی تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است. امروزه این تغییرات بیشتر در جهت گسترش دوربین های شبکه در حال حرکت است. و این بدین معناست که پس از گذشت چندین سال دوربین های آنالوگ از رده خارج شده و به عنوان یک تکنولوژی شناخته خواهد شد.
 
دوربین های شبکه محدودیتی در کیفیت تصویر دریافتی ندارند
یکی از اصلی ترین این محدودیت ها، محدودیت در کیفیت تصاویر ضبط شده است. از لحاظ کیفیت تصویر دوربین های آنالوگ هیچ گاه نمی توانند به کیفیتی بیش از ۷۲۰ × ۵۷۶ دست پیدا کنند. برای دستیابی به کیفیت بالاتر هیچ روش مناسبی جز استفاده از دوربین های شبکه وجود ندارد. دوربین های شبکه اما از نظر تئوری دارای هیچ محدودیتی در زمینه کیفیت نیستند.
 
سیستم های شبکه انعطاف پذیری خیلی بالاتری داردند
 بستر شبکه قابلیت های بسیار بالایی را برای نصب در اختیار شما میگزارد. اضافه کردن و جابه جایی دوربین ها و کنترل کننده ها در سیستم شبکه به آسانی ممکن است. در مقابل سیستم های آنالوگ به قابلیت تغییر بسار کمی دارند. به ویژه زمانی که سیستم مداربسته بزرگ باشد، موضوع انعطاف پذیری اهمیت بسزایی پیدا میکند.
هزینه کابل کشی در مسافت های طولانی در سیستم های شبکه کمتر است
 به دلیل ساختار کلی که سیستمهای آنالوگ دارند در صورت زیاد بودن فاصله دوربین تا محل بازبینی هزینه های کابل کشی بسیار بالا خواهند بود. به طوری که این هزینه گاه بیشتر از هزینه خود دوربین خواهند بود. این موضوص موجب می شود در اماکن وسیع استفاده از دوربین های شبکه به مراتب منطقی تر باشد.
 
نویز پزیری کمتر دوربین های شبکه
 همانطور که گفته شد در سیستم های آنالوگ اطلاعات تصویر از طریق سیگنل هایی منتقل می شود. باید بدانید که تجهیزات الکترونیکی مختلف و سیستم های انتقال مثل کابل ها می توانند تاثیرات مخربی بر این سیگنال بگذارند. در مقایسه با سیستم آنالوگ دوربین های دیجیتال و شبکه تاثیر بسیار کمتری از نویز های موجود در محیط میپذیرند. این مسئله در کاربردهای صنعتی تر سیستم های مداربسته و زمانی که طول کابلها افزایش یابد اهمیت بیشتری پیدا می کنند.
 
دوربین های شبکه قابل اعتماد ترند
 به دلیل تکنولوژی پیشرفته تر دوربین های شبکه، تعداد شرکت هایی که اقدام به تولید این دوربین ها می کنند به مراتب محدودتر از شرکت های تولید کننده دوربین های آنالوگ است. واین بدین معناست که دوربین های شبکه یا دیجیتال معمولا به وسیله شرکتهای معتبر ساخته می شوند و این سیستم های شبکه را قابل اعتمادتر از سیستم های آنالوگ خواهد کرد.